Phuket'te bulunan Phang nga, Ko Tapu aynı zamanda James Bond adası olarak da biliniyor.

Pandemi yüzünden kapanan sınırlar ne zaman açılacak, turizm amaçlı seyahatler ne zaman başlayacak, seyahatsizlikten sarılıp ağladığımız pasaportlarımızı tekrar ne zaman kullanabileceğiz biz de bilmiyoruz. Ancak Covid-19 aşılarının ufak ufak tamamlanmasıyla tünelin ucunda ışık belirmeye başlamışken yeni tatil rotaları araştırmanın, hem ekonomik hem de güvenli yurt dışı gezileri için dersimizi çalışmanın tam zamanı.

İster yurt içinde isterse yurt dışında seyahat ediyor olun, dışarıdan gittiğiniz her yer için siz bir turistsiniz ve gittiğiniz yerde bunu fırsata çevirmek için bekleyen avcılar olacak. Ama korkmayın, turist avcılarından korunmak için elimizde çok güçlü bir silah var: hayır, seyahat etmemek değil; dersimize iyi çalışarak yola çıkmak! İşte size bazı ip uçları:

 

1- Nerede ne yiyebileceğiniz konusunu iyi araştırın, “Yemeden dönme”lik lezzetler içinde bütçenize göre birkaç seçim yapıp bunları olabildiğince yerel mekanlarda deneyimlemeye çalışın. Turistlerin çokça ziyaret ettiği yerlerde ana cadde üstündeki mekanlar yerine ara sokaklara dalmayı deneyin. Yerel halkın gittiği mekanlarda çok daha uygun fiyatlı ve çok daha orijinaline uygun tatlar yakalayabilirsiniz. Seçim yaparken Foursquare ve Tripadvisor gibi internet sitelerini kontrol etmeyi de unutmayın.

Pantip Market, Tong Sala, Ko Phangan, Tayland

Her öğününüzü şölene dönüştürmek zorunda değilsiniz. Yanınızda götüreceğiniz konserveleri tüketebilir, zincir süper marketlerin hazır yemek reyonlarında uygun fiyatlı ve taze yemekler bulabilir ya da yerel pazarlara uğrayabilirsiniz.

2- Mecbur kalmadıkça taksi kullanmayın, illa kullanacaksanız gideceğiniz yerin ne kadar tutabileceğini baştan konuşun. İster yurt içinde ister yurt dışında seyahat edin, bir yerin yabancısıysanız taksiyle seyahat etmek her zaman risklidir. Yoruma açık yol tercihleriyle taksimetreyi güldürürken yolcuyu üzen sonuçlarla karşılaşmamak için bulunduğunuz bölgeyle ilgili taksi ücreti hesaplama uygulamalarını mutlaka kullanın ve yapabiliyorsanız haritalardan varış noktanızı işaretleyerek konum takibi yapın.

Madrid, İspanya

Ancak mümkünse Hop on hop off turlar, toplu taşıma kullanmak, bisiklet ya da scooter kiralamak gibi ulaşım alternatiflerini deneyin, ve elbette mümkün olduğunca yürüyün. Çünkü seyahat etmenin A noktasından B noktasına varmakla değil, yolda yaşananlarla keyifli hale geldiğini unutmayın.

3- Tüm tatil rehberleri görmeniz gerektiğini söylüyor diye kapısında metrelerce kuyruk olan ve giriş parası ödemeniz gereken cazibe noktalarını ziyaret etmek zorunda değilsiniz. Örneğin Paris’e kadar gittiyseniz Eiffel’i elbette görün, ama mesela 10 Euro verip saatlerce tepesine tırmanmaya çalışmak ya da 26 Euro verip asansör kullanmak yerine 3 Euroya marketten güzel bir şarap alıp çimlere yayılarak Eiffel Kulesi’ni izlemek de bir seçenek olabilir.

Paris, Fransa

4- Gittiğiniz ülkede yerel bir para birimi kullanılıyorsa Türkiye’den ayrılmadan paranızı Euro veya Dolar’a çevirip gittiğiniz yerde yerel paraya dönüştürün. Ancak bu işlemi kesinlikle havaalanında ya da şehrin en merkezi ve turistik bölgelerindeki döviz bürolarında yapmayın. Aynı kurdan işlem yapıyor gibi görünen, komisyon almadığını iddia eden döviz büroları işlem başına servis ücreti uygular ve bazı durumlarda bu daha çok kesintiye sebep olabilir. Gitmeden önce hangisinin sizin için daha uygun olacağını mutlaka araştırın.

                                                              Küba Pesosu

5-  Hediyelik eşya konusunda da yemek konusunda uyguladığınız filtreleri uygulayın: Ana cadde üstü, bol turist alan yerlerdeki fiyatlar her zaman yüksek olur. Dükkan kiralarıyla orantılı gibi düşünün, tercihinizi ona göre yapın. Herkes alıyor ve oranın en meşhur ürünü diye hem taşıması zor hem de pahalı ürünleri aldıktan birkaç saat sonra pişman olma ihtimalinizi alışveriş sırasında da hatırlayın. Önemli olan anı biriktirmek, unutmayın.

Trinidad, Küba

Özetlemek gerekirse; yeni bir yere gidiyorsanız önceden araştırmanızı yapın, gezi bloglarını, şikayet sitelerini, online deneyim paylaşılan sözlükleri okuyun. Notlarınızı alın, hazırlığınızı yapın, sonra da  hepsini aklınızın köşesine atıp tatilinizin tadını çıkartmaya bakın. Asla her şeye hazırlıklı olamayacağınızı, arada hesaplanamamış tuzaklara da yakalanabileceğinizi, bunun da hayatın sonu olmadığını unutmayın. Yolda olmak, yoldan öğrenmektir, tadını çıkartın!

Influencer academy’e katıldığım instagram hesabım: https://www.instagram.com/thenaylon/

İş için yönettiğim diğer instagram hesabım: https://www.instagram.com/yozakura_design/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin