Keşfetmek, insanlık için en gizemli kelimedir bence. İnsanın gelişmesinin, üretmesinin, hayal dünyasının ve zenginliğinin temel sebebidir. Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren keyifli bir keşiftir hayatımız ve bu keşfin altında da merak ve cesaret yatar. Bizde maceracı ruhumuza eşlik edip kültür birikimimizi zenginleştirmek, öğrenmek, yeni yerler görmenin heyecanını yaşamak için dünyanın pek çok ülkesine seyahatler yaptık.

Bize göre seyahatlerimizin en önemli bölümünü ulaşım bilgileri oluşturuyor. Şöyle ki hepimiz günlük hayatlarımızı idame ettirmek, temel ihtiyaçlarımızı gidermek ve elbette ki gerçekleştireceğimiz seyahat programlarını finanse etmek adına farklı meslek ve iş alanlarında çalışıyoruz. Bu yüzden seyahatlerimiz genelde kısa sürede çok yer görmek üzerine kurulu oluyor. Kısıtlı sürede çok yer görebilme mottomuzda bize en yardımcı olan şeyin ulaşım olduğunu düşünüyoruz.  Durum böyle olunca da gezilerimizde ulaşım araçları ve lokasyonları hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olmak büyük önem taşıyor.  Seyahat planlarımızı yaparken en hızlı en ekonomik nasıl ulaşım sağlayabileceğimize odaklanıyoruz. Bunları yaparken de nelere dikkate ediyoruz sizlere deneyimlerimizi aktaracağız.

1-Seyahat öncesinde rotanızı belirleyin

Her seyahatimiz bizim için ayrı bir deneyim ve heyecan vericidir. Gitmeden önce adım adım her detayı planlar, adeta o şehri yaşarız. İsteriz ki uçaktan indiğimiz andan itibaren her şey rahat, kolay ve programımız dahilinde olsun. Bu amaçla seyahat rotalarımızı önceden belirliyoruz. İneceğimiz havalimanından şehir meydanına, oradan otelimize sonrasında ise keşfetmek istediğimiz tüm yerlere nasıl ulaşım sağlayacağımızı mutlaka planlıyoruz. Rotalar arasındaki en hızlı en ekonomik ulaşım araçlarını araştırıyoruz. Araştırma sırasında en çok işimize yarayan web sitelerinden biri www.rome2rio.com ‘dur. 6 günlük Berlin seyahatimizde planlarımızın dışında 2 günümüz boşa çıkınca bu uygulama sayesinde rotamızı belirleyip Prag’a gitme kararı aldık. Zamanımızı hızlıca planlayıp yeni bir şehir keşfetme fırsatı bulduk.

Hem web sitesinde hem de mobil uygulamada rahatlıkla kullanım sağladık. Gitmek istediğimiz destinasyonlara hangi ulaşım aracıyla ne kadar sürede ve ne kadar maliyetle gidebiliriz, hepsini bu uygulama sayesinde görebildik. Böylece şehir içi ulaşım bütçemizden neredeyse %50 tasarruf yapma imkanımız doğdu.

2-Şehirlerin yapısına uygun en ekonomik ve en hızlı ulaşım aracını seçin

Her ülkenin veya şehrin kendine özgü ulaşım alt yapısı bulunuyor. Kullanılan ulaşım araçları farklılaşıyor. Kimi ülkede toplu taşıma en ekonomik ulaşım aracı iken kimi ülkede de araç kiralama daha ekonomik olabiliyor. Örneğin; Amsterdam seyahati için en uygun ulaşım aracı bisiklettir. Anında istediğimiz her yerden bisiklet temin edebildik. Paris seyahatimizde ise metro vazgeçilmezimiz oldu. Lizbon seyahatimizde de çoğu ulaşımımızı tramvay ile sağladık.

Avrupa ve Asya ülkelerinin çoğunda ulaşım alt yapıları mükemmel dizayn edilmiş, toplu taşıma ağı oldukça geniştir. 3. Dünya ülkelerinde ise ulaşım ağları Avrupa ve Asya ülkeleri kadar çok geniş değil, bu nedenle de araç kiralama seçenekleri daha ön plana çıkıyor. Biz seyahat etmeyi planladığımız ülkelerin ulaşım altyapısını iyi analiz edip yola koyuluyoruz.

3-Seyahat ettiğiniz şehrin yol haritalarını kullanın

Seyahat edeceğiniz şehrin harita bilgisini araştırmanız oldukça önemli. Biz bunu Paris seyahatimizde bizzat deneyimledik. Havalimanından sonra tur şirketinin görevlileri otelimize kadar bizlere eşlik etmişti. Yolda giderken birden ters yöne gittiğimizi düşünüp görevlilere söyledik. Görevliler dalgınlıklarına geldiğini ve yanlışlıkla bizi farklı bir otele götürdüklerini belirtmişlerdi😊 Bizimle birlikte yolculuk yapan diğer gezginler bize bakıp nasıl anladınız diye sorunca seyahat öncesi havalimanı ile otelimizin arasındaki yeri haritadan bakarak yönünü belirlediğimizi söylemiştik😊 Bu sayede otelimize ulaşım sağlayabildik.

Gezilerimizde şu ana kadar kullandığımız ve tavsiye edebileceğimiz harita uygulaması maps.me. Hem iOS hem de Android telefonlardan uygulamayı indirip kullanabiliyorsunuz. Nagivasyon özelliğinin olması ve internet olmadan da offline çalışabilme özelliklerinin olması nedeniyle bizim için en iyi sonuç veren harita uygulamasıdır.

4-Paylaşımlı ulaşım araçlarını tercih edin

Seyahat etmenin en keyifli yanı da yolda arkadaş edinmenizdir. Paylaşımlı araç kullanımı sayesinde de birçok insanla taşınıp hem arkadaş kazanıp hem de ulaşım maliyetinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin; Küba seyahatimizde havalimanında tanıştığımız anne kız ile neredeyse Küba’daki tüm ulaşımı beraber sağladık. Bu sayede taksiler aracılığıyla ulaşım maliyetimiz %75 düştü. Yine ortak taksi kullandığımız bir gezgin ile arkadaş olduk ve takside unuttuğu cüzdanına sahip çıkarak Türkiye’de kendisine teslim ettik. Paylaşımlı ulaşım sayesinde iyi dostluklar kurduk. Küba toplu taşıma ağı iyi olan bir ülke değil bu nedenle şehirlerarası ulaşım ya otobüs ya da paylaşımlı taksi kullanımı şeklinde oluyor. Hiç tanımadığınız insanlarla ortak rota belirleyip taksiye vereceğiniz parayı bölüşüyorsunuz. Ulaşım bütçenizden kısıp eğlenmeye daha çok para harcıyorsunuz. Genellikle paylaşımlı ulaşım 3.dünya ülkelerinde daha yaygın.

5-Anlık çözümler için yerel halka danışın

Bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor, yapılan planlar bir anlık gecikme ile iptal olabiliyor. Venedik’e gittiğimizde 15 dakikalık uçak rötarı tüm planlarımızı tepe taklak etti. Havalimanına indiğimizde otelimize ulaşım için planladığımız otobüsümüzün son seferine çıktığını bir sonraki seferinde 4 saat sonra olacağını öğrendik. Tam keyfimiz kaçmıştı ki oradan geçen bir grup gence adaya nasıl gidebileceğimizi sorduk. Hem hızlı hem de keyifli bir tavsiye verdiler😊 Tekne tavsiyelerini hemen dikkate aldık ve esrarengiz bir yolculuk yaptık. Gece yol boyunca gördüğümüz manzaranın tadını çıkardık. Aslında araştırmalarımızdan karşımıza hiç çıkmayan bir yöntemle yolculuk yaptık. Harika bir deneyim yaşamış olduk.

6-Araç kiralamada ülkenin coğrafi şartlarını gözden geçirin

Gezilerimizde gittiğimiz ülkenin ilkim özelliklerinin de ulaşımda önem taşıdığını deneyimledik. İklim türüne göre araç kiralamak oldukça önemli. Ürdün seyahatimizde 4 kişi olmamız sebebiyle araç kiralama tercihini kullandık. Daha önceden hiç çöl iklimindeki bir ülkeden araç kiralama seçeneğini tecrübe etmediğimiz için bizde kendi kullandığımız araca benzer bir sedan araba tercihinde bulunduk. Bunun yanlış bir tercih olduğunu gece anladık😊 Akabe şehrine gittiğimizde akşam olmuştu ve hepimize sahilde tur atma fikri güzel gelmişti😊 Gece karanlığında farkında olmadan aracımızın kuma saplandığını fark ettik ve bizim için zor dakikalar başladı. Aracımızı çıkarmak için uğraştıkça daha da kuma gömülüyordu. Bizim mücadelemizi gören bir aile hemen yardımımıza koştu ve aracımızı kumdan çıkarabildik. Ürdün seyahatimizi en şanslı olduğumuz gezi ilan ettik ve kendimize bundan sonra çöl ikliminde olan bir ülkeye gittiğimizde 4×4 araçlar kiralayacağımıza dair söz verdik😊 İzlanda seyahatimizde de araç kiralama opsiyonlarına bakarken buzlanma ve kar yağışı ihtimalinde bizi yolda bırakmayacak bir araç tercih ettik.

Yaptığımız seyahatler sırasında edindiğimiz ulaşım deneyimlerimizi sizlerle paylaştık. Daha keşfetmek için yola çıkacağımız birçok ülke var. Kim bilir belki yine yolda kalacağız belki de yeni yol arkadaşları bulacağız.

Ad Soyad; Ecem Durmuş

Instagram Hesabı ; https://www.instagram.com/ecmdrms/

Blog; https://bizimkilergeziyor.blogspot.com/p/biz-kimiz.html

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin