Paris, şehre adım attığınız ilk andan itibaren geçmişi ve geleceği ruhunda hissettiren büyülü şehir olarak bilinir. Her sokağı adım adım keşfettiren, tarihi esintileriyle heyecanlandıran Fransa’nın ilham kokulu şehirlerinden sadece biridir.

Concorde Meydani’nına geldiğinizde muazzam genişlikte bir yerin ortasına düşeceksiniz. İnanılmaz bir trafik akışının olduğu bu meydan da 365 lamba sizi karşılıyor. Bunların her birinin bir günü temsil emesi, meydanın çevresindeki altın varaklı 12 sütun’un ise ayları temsil ediyor oluşu bir şehrin « her anını burada bizimle yaşarsın » duygusunu sana hissettirmeye başlıyor.

Karşıdan karşıya geçilmenin yasak olduğu ve yer altı yollarını kullanarak varılan Zafer muazzam bir başyapıt. Napolyon’un yaptırılmasını istediği ve askerlerin isimlerinin kazındığı kabartmalar görülmeye değer. Ortada sönmeyen bir de alev bulunuyor. Zafer Takı’nın altında I. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerler için bir mezar bulunmaktadır.  Mezarın üstünde bulunan alev’in 1923 senesinden beri hiç sönmemiş olduğunu ve her akşam saat 18:30’da alev’in yetkililer tarafından tazelendiğinin bilgisini not düştüğümüzde Paris’in geçmişe ve geleceğe her daim geçiş yapan zamansız bir şehir olduğunu söylememiz hiç de imkansız değil.

Haydi gelin!. Bu şehirde bir zaman yolcusunun neler yapabileceğine bir bakalım.

Kentin gözü kapalı sayılabilecek en nadide yerleri; Paris ve Fransa’yı temsil eden Eyfel Kulesi, Paris’i ikiye bölen Seine Nehri, Louvre Sarayı, Zafer Takı ve meşhur Champs-Élysées olarak bilinen yol akla gelir. Bir yangına boyun eğen Notre-Dame Katedralini saygıyla selamlarken, eğlencenin çocuk hali Disneyland’ı, gece kulübünün devi Moulin Rouge ve kültürün en bohem hali Latin Mahallesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

Benim Adım Eyfel, Paris’in Hikayesi Benimle Başlar

Paris, yıllardır bünyesine dünyanın her yerinden sadece Eyfel Kulesini görmek için milyonlarca ziyaretçi çeker.

Paris’in hemen hemen her yerinden görülen Eyfel Kulesi 3 kattan oluşmaktadır. İlk katında kulenin tarihini anlatan bir sergi alanı ile ilk ve ikinci kat da restoranlar bulunur. Paris ziyaretiniz sırasında belirli bir ücret ile asansör veya merdiven kullanarak kulenin en tepesine çıkabilirsiniz.

Şimdi olağanüstü bir Paris manzarası sizi bekliyor. Ayrıca gece ışıklandırması ile ünlü olan kule günün tüm yorgunluğuna değer.

Paris de Olan Bir Zaman Yolcusunun Görmesi Gereken Sıradışı 5 Yer

Bohem Kültürü İle Tanışmak İçin Latin Mahallesi

Paris de 5. bölge olarak bilinen Latin mahallesi Paris’i ziyaret edenlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerinden biridir. Tarih boyunca bir çok sanatçı ve dahiye ev sahipliği yapan latin Mahallesi adını bilim’in ve rönerans’ın dili Latinceden alır.

Başarılarıyla bilinen Sorbonne Üniversitesi, anıt mezar Pantheon, dünyaca ünlü Shakespeare and Co. Kitabevi, doğa ve tarihi müzeleriyle birlikte botanik bahçelerini de içinde bulundurmaktadır.

Turizm için büyük bir potansiyele sahip bölge bohem kültürüne dair izler taşır. Ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfere sahiptir. 

Paris de Bir Japon Tarzı Tiyatro Sahnesi La Pagode

Yanlış duymadınız ! İçeri girdiğiniz de sizi bir uzakdoğu konsepti karşılıyor. Muazzam güzel dekorasyonuyla Paris’in en ilginç yapılarından biri olmaya aday, La Pagode artık hizmet vermiyor. Geçmişte birçok tiyatro ve sinemanın izlendiği, sanat ve kültürün yayıldığı bir yer olan bu yere gittiğinizde ıssız ama yaşayan bir ruhu olduğunu hissedeceksiniz.

Kanalizasyonda Bir Gece

Paris’in bir kanalizasyon şehri olduğunu duymuş muydunuz ? Yer altından birbirine bağlı binlerce yolu ile ayrı bir dünyası olan Paris, yukarıda trafik sıkışlıklığını azaltırken bir yandan da sanat ve kültüre olan sevdasından asla vazgeçmiyor. Işte bunlardan biri yolunuz düştüğünde kanalizasyon gezmek olabilir. 1370 yılından beri geliştirilen bir kanalizasyon sisteminden bahsediyorsak tabii ki orada görülecek bir şey olmalı. Yeraltındaki Paris, kesinlikle ilginç bir deneyim.

Paris’e gidip Le Louxor’da Film İzlemek

Paris’in İlk Sinema Salonu Le Louxor 1921 yılında  Mısır mimarisinden esinlenilerek inşa edilmiş. Yıkılma tehlikesine karşın restore edilen binaya girdiğinizde salonun sizinle adeta konuşuyor olduğunu hissedeceksiniz.

Parc des Buttes Chaumont Harikalar Diyarı

Şehri daha yukarıdan izlemek isteyenler Paris’in en yeşil alanı olan « Parc des Buttes Chaumont » parkına giderek Paris’in yeşil dünyasında kaybolabilir. Uzun ağaçları, gölü, şelaleleri ve içerisindeki tarihi demiryolu köprüsüyle Seine nehri sonrası harikalar diyarına geçiş yapabilirsiniz.

BAHAR BEŞER

INSTAGRAM : https://www.instagram.com/no5bahar/

WEB : https://bahar5er.com

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin