Seyahat Esnasında Dinlenebilecek En Güzel Şarkılar

İş yaşamının üzerimizde bıraktığı pası atmak, şehir hayatının koşturmacasından sıyrılmak için bilinen en iyi yöntemlerden biri seyahat etmek. Hayatımızda yeni pencereler açmamızı sağlayan, soluklanmamıza yardımcı olan minik kaçamakların tadına varabilmenin yolu ise anı iyi değerlendirmekten geçiyor. Seyahatlerin planlanmasından, tamamlanmasına kadar geçen tüm aşamaları tadını çıkararak yaşayabilmek için her ana keyif katacak ayrıntılar serpiştirme görevi ise yine bize düşüyor.

Seyahat hazırlıkları yaparken işin sadece valiz hazırlamakla bitmediğini, ellerinin altında her zaman birkaç sağlam yol arkadaşı olması gerektiğini de bilenler, iyi birer seyahat aşığı olarak adlandırılıyor. Ancak en iyi yol arkadaşlarının şarkılar olduğunu keşfedenler seyahat guruları olarak anılıyor. Henüz guru olmak için yolun başındaysanız arkanıza yaslanın ve seyahat esnasında dinlenebilecek en güzel şarkılar seçmenizi sağlayacak bu yazıyı keyifle okumaya devam edin.

Seyahatinizin Hayalini Kurun!

Seyahatinizin Hayalini Kurun!

Kendinize ait bir “yol şarkıları” listesine sahip olmadan önce bazı temel sorulara cevap vermeniz işleri kolaylaştıracaktır. Bu işi bir sınav ya da zorunluluk olarak görmek yerine, keyifli bir anket doldurmak gibi düşünürseniz daha liste yapmaya başlarken henüz gerçekleşmemiş seyahatinizin tadını almaya yaklaştığınızı da hissedeceksiniz.

Liste yapma işine koyulurken “kim, kiminle, nerede, ne yapıyor?” oynadığınızı düşünebilir ya da bir gazeteci edası ile meşhur 5N1K’ya cevap arayabilirsiniz. Sonuç olarak her daim rotanız, sizi nelerin beklediği, sizin beklentileriniz, seyahatinizi kiminle ve nasıl gerçekleştireceğiniz gibi başlıkları düşünmek, yolculuk üzerine güzel hayaller kurmak listenizin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacak, unutmayın!

Yolculuğunuzun Hikayesini Yeni Türkü Anlatsın

Yolculuğunuzun Hikayesini Yeni Türkü Anlatsın

Biraz uzun yoldan giderek size kendi listenizi nasıl oluşturmanız gerektiği hakkında tüyolar vermiş olsak da işe koyulmanızı teşvik etmek için bazı şarkı önerilerimiz de olacak. Yolculuklar insanın kendisini özgür hissetmesi için birer fırsat yaratır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek tanıdık bir duygunun güvenine sığınıp yeni duygular, tatlar, dokular, mekanlar tanımakla mümkün olur. Biz heybemize tanıdık duyguların güvenini yerleştirerek işe koyuluyor, hepimizin çok iyi bildiği ve duyduğumuz anda zihnimizin mutlaka eşlik ettiği şarkılarla başlıyoruz.

Hangi müzik zevkine sahip olursa olsun yolu bu topraklardan geçen herkesin farkında olmadan söylemeye başladığı şarkıların sahibi Yeni Türkü’nün tüm yolculuklarınızda fon müziği sağlayıcınız olabileceğini düşünmüş müydünüz? Yeni Türkü, anlattığı yolculuk hikayeleri ile teması fark etmeksizin tüm seyahatlerinizde yol boyu sıkılmadan dinleyeceğiniz gruplar arasında yer alıyor. Üstelik şarkıların yıllar geçse de hiç eskimemiş olması sizinle birlikte yolculuk edenlerin de bu keyfe ortak olacağını neredeyse garanti ediyor. Yola Başka Türlü Bir Şey dinleyerek başladığınızda aradığınızın ne olduğunu bilerek, gideceğiniz memleketin başka türlü havasına suyuna aşık olarak dönebilir, Fırtına’yla bozkırlardan geçerek denizlere varmanın keyfini sürebilirsiniz. Yani seyahatinizden beklentinizi bir film çeker gibi hikayeleştirebilir, seçeceğiniz muhteşem fon müzikleri ile unutulmaz kılabilirsiniz.

Yeni Dalga Şarkılar ile Özgürlüğü Yakalayabilirsiniz

Yeni Dalga Şarkılar ile Özgürlüğü Yakalayabilirsiniz

Eğer klasiklerden Türkçe şarkılardan vazgeçemiyorsanız Bulutsuzluk Özlemi “Yolda güneş yükseliyordu, güneye giderken” derken en güzel yaz tatilinin sizi beklediğine neredeyse emin olacaksınız. Pinhani “İstanbul’da”yı söylerken arada uzaklaşmanın ne kadar iyi bir fikir olabileceğini düşüneceksiniz. Ancak eski şarkılardan sıkıldıysanız, yeni şeyler keşfetmek niyetindeyseniz, kendinizi huzurlu, sakin duygulara teslim etmek istiyorsanız, Can Kazaz’ın Kırlangıçlar Gibi ya da Nereye Gidiyoruz gibi yol şarkılarına kulak verebilirsiniz. Adamlar’dan Orda Ortada dinlerken, kullandığınız online müzik programları ile Türk müziğinin üçüncü yeni dalgasıyla tanışabilirsiniz.

Ya da klasikleri hoş yorumları ile yeniden dinler, muhakkak bildiğiniz Ta Uzak Yollardan’ın yeni yorumunun tadına Nilüfer’e eşlik eden Vega ile bakabilirsiniz. Athena’nın Türkçe olarak yeniden yorumladığı My Way’i “Ben Böyleyim” adıyla listenize ekleyebilir, Yüksek Sadakat’ten Aşk Durdukça dinleyip, hayatın anlamının o kısacık yolculukların sağladığı özgürlük duygusunda saklı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yabancı Klasikleri Unutmayın

Yabancı Klasikleri Unutmayın

Tüm bunların yanı sıra yabancı müzikler yol boyu size eşlik etsin istiyorsanız elbette klasiklere başvurmalısınız. Iggy Pop’tan Passenger’ın seyahat düşkünlerinin her daim favori şarkısı olduğunu bilmeyen yoktur. Bir klasikten aldığı tadı başka hiçbir şeyde bulamayanlar listelerine muhakkak Michael Jackson’dan The Way You Make Me Feel ya da Billie Jean eklerken, funk tutkunlarının listelerinde Red Hot Chili Peppers – Road Trippin’ olmazsa olmazdır.

Guns N’ Roses ve Queen özellikle araba kullanırken kendinizi kafanızla ve omuzlarınızla ritm tutmaktan alıkoyamayacağınız şarkılarıyla listenize yerleşebilir. Ancak bizim önerimiz özellikle Guns N’ Roses’tan Sweet Child O’ Mine ve Queen’den We Will Rock You ile Don’t Stop Me Now olacak. Yabancı klasiklerin hareketli ritmlerini esgeçmek istemiyorsanız listenize Helldorado’dan A Drinking Song ve SteppenWolf’tan Born To Be Wild’ı da eklerken, The Mamas & The Papas’tan California Dreamin’i de unutmamalısınız.

Şarkı listelerinizi hazırlarken yardımcı olabilmesi amacıyla sizin için seyahat esnasında dinlenebilecek en güzel klasikleri derledik. Yolculukların sizi özgürleştireceğini, tatil fikrinden bağımsız olarak da anılar haline getirilebileceğini, kendi listelerinizi oluştururken seyahatinizin gerçekleşeceği lokasyondan seyahatin temasına, size eşlik edecek arkadaşlarınızdan ulaşım yönteminize kadar birçok yenilikçi açıdan bakarak yaratıcı listeler hazırlayabileceğinizi bilmenizi istedik.