Hakkında pek bir şey bilmesek de kültürel yapılarıyla, insanlarının davranış biçimi ve tapınak mimarileriyle hepimizi hayretler içinde bırakan mekanlar mevcut. Uzak Doğu’dan bir zamanlar Inka Medeniyeti’nin kalbinin attığı Güney Amerika’ya dek mistik izlere sahip ülkelerde büyüleyici anlara şahit olun!

1. Laos

Laos özellikle tapınak mimarisindeki detaylarıyla öne çıkıyor. Kendi dilinde ”Bin filin ülkesi” anlamına gelen Laos’un büyük bir bölümü Himalaya grubuna ait yüksek dağlardan oluşuyor. Ülkede görülecek yerler arasında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Luang Prabang şehri yer alıyor. Birbirinden ilginç yemekleriyle ünlü olan şehri sadece bir bisiklet kiralayarak gezmeniz mümkün!

2. Mısır

Yeryüzünün en gizemli yapılarından olan Gize Piramitleri’nin bulunduğu Mısır; aynı zamanda efsaneler nehri olan Nil Irmağı’na da ev sahipliği yapıyor. Mısır geziniz esnasında piramit içlerindeki labirentlerde mistik bir gezinti yapabilir ve bu yapılar hakkında anlatılan efsaneleri hayretle dinleyebilirsiniz!

3. Peru

Yeryüzünde kurulmuş en gizemli medeniyetlerden olan İnka Medeniyeti, İspanyol sömürgeciler tarafından yıkıldığından beri birbirinden gizemli mistik hikayelere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Machu Picchu antik kentinde gezinti yaparken bu sırların perdesini aralayabilir; o günlerden kalan esrarengiz atmosferi soluyabilirsiniz.

4. Hindistan

Onlarca farklı dine ev sahipliği yapan Hindistan’ın kültürel dokusunda da bu inanışların izine rastlamak mümkün! Özellikle tapınak mimarisi konusunda farklı bir deneyim yaşatan Haridvar, Rishikesh gibi ruhani dinlerin merkezini gezerken Ganj Nehri’ne dair mistik efsaneleri keşişlerden dinleyebilirsiniz.

5. Myanmar

Asya’nın en eski yerleşim yerlerini barındıran Myanmar, özellikle Budistler için oldukça önemli. Birbirinden ilginç tapınaklara ev sahipliği yapan ülkede aynı zamanda Budistlerin hac merkezi olan Shwedagon Tapınağı da bulunuyor. Budist öğretilerine ait taş tapınakların, yazıtların ve benzeri kültürel mirasların bulunduğu ülkede Budizm’in mistik perdesinden hayata bakabilirsiniz.

6. Tibet

Dünyanın en yüksek dağlarına ev sahipliği yapan Tibet oldukça engebeli bir araziye kurulmuş durumda. Özellikle dağcılıkla uğraşanların ve seyyahların gittiği konumda Budist kesişler için oldukça önemli olan Kailash Dağı da yer alıyor. Budistlerin hacı olarak nitelendirdikleri keşişlerin uğrak mekanı olan Kailash Dağı bir gezgin için en heyecan verici destinasyonlardan biri!

Tibet’e dair öne çıkan diğer bir detay ise yılın belirli dönemlerinde yapılan Budist festivalleri! Dışarıdan gelen turistlerin de bu festivallere katılmasına izin veren yerli halk, Budizm’in tüm gizemini solumanıza yardımcı oluyor.