Bolu’da bulunan Yedigöller, bitki örtüsü ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine muazzam bir manzara sunuyor. 2.020 hektarlık alana yayılan Yedigöller, içerisinde bir de Milli Park bulunduruyor. 7 heyelan gölü ile onları çevreleyen ormanlarla kaplı olan bölgede sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl gölleri görülebiliyor. Adeta dünyanın cenneti olan bölge, yeşilin her tonunu bünyesinde bulunduruyor. Bitki çeşitliliği kadar ev sahipliği yaptığı hayvanlarla da dikkat çeken alanda, oteller, restoran ve kafeler misafirlerini ağırlıyor. Kaplıca tesislerinin de yer aldığı Yedigöller’de Doğa İle Baş Başa romantik tatiller için alternatifler de yer alıyor.

Yedigöller

Yedigöller’in Dört Mevsimi de Ayrı Güzel 

Batı Karadeniz’de bulunan ve bölge iklimini yansıtan Yedigöller, dört mevsim ziyaret edilebiliyor. Baharda serin ve ılık, yazın sıcak, kışın ise soğuk olan coğrafya, kış aylarında beyazlar içinde misafirlerini karşılıyor. Kış aylarında yolları kar nedeniyle kapanabilen bölgenin, ziyaret öncesi yol kontrolünün yapılması tavsiye ediliyor. Otelleri dört mevsim açık olan Yedigöller, özellikle Ankara’da oturanlar için hafta sonu kaçamaklarının adresi oluyor. Şehir kaosundan sıyrılarak doğa ile buluşmayı arzu edenlerin seçimi haline gelen doğa harikası Milli Park’ta kamp imkanı da sunuluyor. Turlarla, otobüs ve özel araçlarla ulaşılabilen bölgede, otostop da sık kullanılan ulaşım seçeneklerinden birini oluşturuyor.

Yedigöller'in Dört Mevsimi de Ayrı Güzel

Manzaranın Bir Benzeri Yok 

Kapankaya Manzara Seyir Yeri, bölgeye giden ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor. Büyüleyici manzara ile misafirlerini karşılayan Yedigöller’de yemyeşil ağaçların göle yansıyan görüntüsü fotoğrafçıların dikkatini çekiyor. Fotoğrafçıların sık sık farklı mevsimlerde fotoğraflamak için ziyaret ettiği bölge, ailece seyahatler için de uygun bulunuyor. Tablolardan aşina olunan manzaraların içinde yer almanızı sağlayan yeşil alan, sonbaharda sarı tonlarıyla anılarınızı sepyaya boyuyor. Uzun yürüyüşlerin mümkün olduğu parkurda sarı, kızıl ve yeşil tonları adeta ahenk içinde dans ediyor. Zambak, çiğdem, orkide gibi 236 bitkinin bulunduğu Yedigöller’de, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, titrek kavak, sarıçam, karaçam, köknar, fındık, keçi söğüdü, ıhlamur, dişbudak, akçaağaç ve karaağaç ağaçlarına rastlanıyor. Yabancıl hayvanların bulunduğu alanda, yaban domuzu, kurt, tilki, dağ kedisi, vaşak, porsuk, sansar, sincap, geyik, yabani ördek güvercin, ağaçkakan, üveyik, bıldırcın, sığırcık hayvanları sıklıkla görülebiliyor.

Kapankaya Manzara Seyir Yeri

Alabalık Yedigöller’de Yenir 

Yedigöller, alabalık çiftlikleri ile tanınıyor. Lezzetli alabalık yetiştirilen bölgede mangalda balık ziyafet alternatifi sunarken, olta balıkçılığı da yapılıyor. Piknik de yapılabilen bölgeye, dışarıdan yiyecekler getirilebiliyor. Yedigölller’e giden yol üzerinde meyve sebze satan yerel halka rastlanabiliyor, taze sebze ve meyve yol üzerinden alınabiliyor. Bölgenin alıç ve çilek mamülleri nam salıyor. Mevsiminde toplanan taze alıç ve çilek lezzetleri ile şehirde yenen meyvelerden bir hayli farklılaşıyor, damaklarda iz bırakıyor. Yedigöller’de yer alan restoranlara ulaşmak için birkaç kilometre yol kat etmek gerekiyor. Milli parka aşağı yukarı 8 kilometre uzaklıkta bulunan restoranlar hem serpme kahvaltı hem de yemek için tercih edilebiliyor.

Alabalık Yedigöller'de Yenir

İstanbul’dan yaklaşık 3,5 – 4 saatte ulaşılabilen Yedigöller, Ankara’dan 2,5 – 3 saat sürüyor. Hafta sonu kısmen daha kalabalık olan bölgenin sezonunu sonbahar ve yaz dönemi oluşturuyor. Bugüne dek pek çok dizi ve filmde de kullanılan mekan doğal romantik atmosferiyle sakin bir balayı düşleyenleri de çağırıyor. Her bütçeye uygun yeme ve konaklama seçenekleri sunan Yedigöller, kamp yapmak isteyenlere de bol alan sunuyor. Kampseverler için bölgede özel alanlar yer alıyor. Siz de Bolu’nun doğa harikası Yedigöller’i ziyaret ederek doğanın kucağında bir gün geçirebilir, enerjinizi yenilerken manzaranın keyfiyle doyasıya mest olabilirsiniz.