Çocukla Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Çocuklarla tatil planı en başından itibaren dikkatle planlanması gereken bir süreçtir. Kalınacak mekanın seçilmesi, seyahat aracının ayarlanması ve tatile götürülecek eşyaların hazırlanması aşamalarında ebeveynlerin iyi organize olması önemlidir.

Çocuklarla tatile çıkmak, tatil kararının verildiği ilk andan itibaren detaylarıyla organize edilmesi gereken önemli bir programlama gerektirir. Ailece tatile çıkmayı düşünüyor ama çocuklar konusunda endişeleniyorsanız işte size “Çocukla Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!”

Tatil Planı Yapmak

tatil planı yapmak

Tatil planınızı yaparken çocuğunuzun rahat edeceği bir otel seçmek, sağlık durumunu dikkate alarak tatili planlamak oldukça önemlidir. Çocuklarla tatile çıkmak isteyenlerin haziran başı ya da ağustos sonu gibi zamanları tercih etmesi, çocuğun güneşten fazla etkilenmemesi açısından önemlidir. Kış aylarında tatile çıkmak isteyenler, çocukların üşüyüp hasta olma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. Hassas vücut yapısına sahip olan çocuklar, ne fazla sıcağa ne de soğuğa gelebilirler. Genel itibarıyla çocuklarla yola çıkmayı seçmiş olan bir aile, ev kiralamak ya da tatil köyünde kalmak gibi tatil planlarını tercih etmektedir. Çocukların çabuk yorulduğu göz önünde bulundurularak fazla gezilecek bir tatil planı, sizin için ideal olmayacaktır. Kalacağınız yer, çocuklarınızı kontrol altında tutabileceğiniz, eğlenceli aktivitelerin ön planda olduğu ve çocuklara yönelik etkinlikleri olan bir mekan olursa hem çocuklarınız hem de siz, tatil boyunca rahat edebilirsiniz.

Seyahat Aracı Seçmek

seyahat aracı seçmek

Çocuklarla yapılacak tatil için seçilecek seyahat aracı ya kendinize ait bir araç olmalı ya da kısa sürede ulaşım sağlayacak bir araç tercih edilmelidir. Tren ve otobüs gibi uzun seyahatler yapmanızı gerektirecek rotalar, çocuklar için uygun değildir. Zira çocuklar, çok çabuk sıkılma eğilimindedirler ve uzun sürecek bir seyahatte oldukça rahatsız olacaklardır. Otomobille yapılacak seyahatlerde sık sık mola vermek; çocuğun tuvalet ihtiyacını, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde bir seyahat planı hazırlanmak ve çocuğun hava almasını sağlamak da önemlidir.

Valiz Hazırlamak

valiz hazırlamak

Çocuğunuzla çıkacağınız tatilde kendi valizinizden çok çocuğunuzun valizine önem vermelisiniz. Zira büyükler için her yerde satın alabileceğiniz ürünler bulunurken, hassas olan çocuklarınız için kullanabileceğiniz uygun ürünleri her yerde bulamayabilirsiniz. Mümkünse çocuğunuzun valizini ayrı hazırlamalı; sadece ona özel bir valiz oluşturmalısınız. Eğer yaz tatiline gidiyorsanız yanınıza alacağınız ilk şey, çocuğunuza uygun bir güneş kremi olmalıdır. Uygun kıyafetler, güneş gözlüğü ve şapka da yaz tatillerinde vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra çocuğunuzun kumda oynaması için gereçler, yüzebilmesi için kolluk, simit, deniz yatağı gibi ürünler, böcek ve sineklerden korunmak için kaşıntıyı giderici veya sinek kovucu ürünler götürmeniz de faydalı olacaktır. Çocuğunuzun en sevdiği ve oynamaktan hoşlandığı oyuncaklarını yanınıza almanız da kendisini alıştığı bir mekandan uzak hissetmemesi açısından önemli olabilir. Çocuğunuzun hasta olma ihtimalini göz önünde bulundurarak, özellikle bulantı ilacı, ateş düşürücü, grip ilaçları gibi ilaçları da yanınıza almalısınız.