yalnız seyahat deneyimi

Her seyahat başlı başına bir macera olsa da, tek başına yurt dışına çıkmanın heyecanı ayrı oluyor. Yanınızda sevdikleriniz varken kolayca başa çıkabildiğiniz bazı pürüzler, tek başına olduğunuzda canınızı sıkabilir. İlk kez tek başınıza seyahat edecekseniz önerilerimize göz atarak kendinizi tatsız sürprizlerden koruyabilirsiniz.
Rotanızı Önceden Çizin!

Tek başınıza tatile giderken çok iyi organize olmalı ve gideceğiniz şehir, kullanacağınız toplu taşıma araçları, hava alanından kalacağınız yere nasıl gideceğiniz gibi ayrıntıları önceden planlayarak seyahatiniz için hazırlanmalısınız. Otobüs kaçırmak, yolları karıştırmak, yanlış durakta inmek gibi yanınızda aileniz ya da arkadaşlarınız varken gülüp geçeceğiniz, üzerinde fazla durmayacağınız aksilikler yalnızken strese girmenize sebep olabilir. Uçaktan indiğiniz andan itibaren kullanacağınız araçları, gideceğiniz rotaları önceden planlamanız tatile gergin başlamanızı engelleyecektir.

tatil rotası

Bavul Ağırlığına Dikkat!

Yalnız seyahat edenlerin en büyük kabuslarından biri de ağır bagajlar’dır. Tek başınıza seyahat ediyorsanız, birçok küçük çanta ya da bavul almak yerine, bir el bagajı ve tek bir büyük tekerlekli bavulu tercih etmelisiniz. Elinizde birçok çanta varken, para ödemek, pasaportunuzu bulmak, toplu taşımayı kullanmak gibi işlemleri gerçekleştirmeniz çok zor olacaktır. Bavullarınızın seyahatinizi zehir etmemesi için tüm ağır eşyalarınızı sağlam bir tekerlekli bavula koyun ve telefon, para, pasaport gibi önemli eşyaları kullanımı kolay küçük bir çantada üzerinizde taşıyın. Bavulunuzla merdiven inip çıkarken size yardım edecek kimseyi bulamama ihtimalini aklınızdan çıkarmayın ve gerçekten rahatlıkla taşıyabildiğiniz hafif bir bavul hazırlamaya gayret edin.

bavul ağırlığı

Maddi Önlemler Alın!

Tek başınıza yurt dışındayken yaşayabileceğiniz en tatsız gerginliklerden biri maddi sıkıntılardır. Yanınızda yol arkadaşlarınız varken paranızı kaybetseniz, cüzdanınız çalınsa bile dostlarınızdan yardım alabilirsiniz fakat ne yazık ki yalnızken durum böyle olmuyor. Böyle bir tatsızlık yaşamamak için maddi önlemleri önceden almalısınız. İlk olarak yanınıza yeterli nakit para alın ve paranızı birkaç parçaya bölerek farklı yerlerde taşıyın. Eğer otelinizin kasa hizmeti varsa bu hizmetten de yararlanabilirsiniz. Yanınıza en az iki kredi kartı almaya dikkat edin, böylece eğer kartlarınızdan birini ATM’ye kaptırırsanız ya da kaybederseniz diğerini kullanabilirsiniz. Kredi kartlarının yaygınlaşmasından önce bile kullanılan seyahat çeklerini de bir güvence olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Tek başınıza yeni ülkeleri keşfetmek çok zevkli ve özgüven arttırıcı bir deneyim olsa da bu macera sırasında yaşayabileceğiniz birçok aksilik bulunuyor. Seyahatinize başlamadan önce alabileceğiniz bu basit önlemler sayesinde olası problemleri başından engelleyebilir, bu eşsiz deneyimin tadını çıkartabilirsiniz.