Yaz geliyor. Tüm kışı pandemi koşullarında bebeğinle evde geçirdin. Akdeniz sahillerinde sıcacık kumlardan serin sulara uzanmak senin de hakkın değil mi? Minik yavrunun denize ilk ayaklarını değdirişi peki. İnanılmaz bir anı olmaz mı? “Bebekle evde zaman zor geçiyor, tatil nasıl geçer?” Dediğini duyar gibiyiz. İlkler her zaman göz korkutur ama cesaret edemezsen hayatının en güzel zamanlarını kaygılarınla geçireceksin. Hem kaygılanmana da gerek yok. Bir yaz seyahatinde yanına alman gereken her şeyi senin için listeledik. Arkana yaslan ve yaz hayalinin tadını çıkar ya da zaman kaybetme bir an önce hazırlan.

Öncelikle yapman gereken çocuk dostu otelleri sıralaman. Çünkü çocuğunun kaliteli zaman geçirmesi demek senin kaliteli zaman geçirmen demek. Seçeceğin otellerde çocuk aktiviteleri, oyun parkı, çocuk havuzu gibi alanların olmasına dikkat et. Ayrıca bu oteller çocuklar için ekstra güvenli. Otelin konaklama koşulları da aktiviteler kadar önemli. Park yatak mı, normal yatak mı tercih ettiklerini sorabilir oda içerisinde çocuk güvenlik şartlarının  sağlanıp sağlanmadığını sorabilirsin.

İlk etabı bitirdiğimize göre ikinci etaba geçebiliriz. Yanımıza mutlaka almamız gerekenler neler? Çocuklu tatillerde ilk sıraya acil durumlarda kullanılan ilaçları yerleştirebiliriz. Herhangi bir güneş çarpması, diş ağrısı, düşme gibi durumlar için merhem ve şurupları listele. Güneş kremi, bebek şampuanı, nemlendiricisi, sinek ilacı gibi bebeğinin hassas cildini koruman gereken malzemeleri ikinci sırada çantaya yerleştirebilirsin. Hemen ardından şapkası, mayosu, yüzmesine yardımcı malzemelerini de listeye eklemeyi unutmamalısın. Bu saydıklarımızı gideceğin yerden de temin edebilirsin ama aradığın özellikte bulamayabilirsin. Sıra geldi kıyafetlere. Bebeklerde en sık değişen şey bodyler. Hatta diğer kıyafetlerini belki kullanmayacak. Akdeniz’in nemli havası onu da bunaltacak. Bu yüzden pamuklu hafif giysiler tercih etmeli, gereksiz kıyafet yükünden kaçınmalısın.  Havlu yerine müslin bezlerden alarak hem valizde yer tasarrufu sağlamış olursun hem de çabuk kuruyacağı için başka bir şeye ihtiyaç duymazsın. Onu sakinleştiren oyuncaklar, emzik veya biberon gibi malzemelerini de unutma. Özellikle suyla yeni tanışacaksa minik su oyuncakları alabilirsin. Bu onu hem sakinleştirir hem de eğlendirir.

Tüm önlemlere rağmen güneşin en tepede olduğu saatlerde denize havuza girmemeye özen göstermelisin. Güneş ışınlarına uzun süre ve doğrudan maruz kalmak bebeğini etkileyebileceği gibi seni de etkiler.

Acısıyla tatlısıyla geçireceğin tatilin her dakikası ileride büyük bir anı olarak hatırlanacak ama sen yine de bu anları ölümsüzleştirmeyi unutma. Bol bol fotoğraf ve video ile anılarını biriktir. Tatile istediğin zaman tekrar gidebilirsin ama geçen zamanı şimdilik geriye alamazsın.

Derya Arıöz

Instagram: dddksk

Youtube: Derya Arıöz

Twitter:deryaarioz

Facebook: Derya Doğan Arıöz

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin