Türkiye hiç şüphesiz gerek tarihi, gerekse coğrafyasıyla dünyanın turistik açıdan en zengin ülkelerinden biridir. Önceleri, ülkemiz her ne kadar yabancı turistleri hedef haline getirmiş olsa da artık yerli turistin de değeri biliniyor. Yerli turistlerse klasik rotalardan oldukça sıkılmış durumda.

Bu yazıda klasik tatil çizgisinden çıkmak isteyen okurlarımıza Türkiye’de görebilecekleri en büyüleyici beş kanyondan bahsedeceğim.

Kelebekler Vadisi Kanyonu / Fethiye, Muğla

İsmini barındırdığı 70’den fazla türe ev sahipliği yaptığı kelebeklerden alan vadi, aslında MÖ IV. yy’a dayanan bir tarihe sahip. Dünya mirası olarak korunması önerilmiş olan bu vadi, 350 metre yükseklikte olan sarp kayalıklarla adeta bir duvar gibi çevrelenmiş. Dik kayalıklar yüzünden vadiye karadan ulaşım ancak tırmanma ipleriyle sağlanabiliyor. Ölüdeniz’den kalkan günübirlik turlarla vadiye deniz yolundan ulaşım mümkün.

Kelebekler vadisi koyunda yüzmek, doğa yürüyüşleri yapmak oldukça keyifli olsa da bu vadiyi özel kılan bir diğer yönü de dağların tepesinden kuş bakışı izlendiğinde ortaya çıkan eşsiz manzarasıdır.

Kelebekler Vadisinin içinde konaklamak isterseniz, burası 1 Mart ila 1 Kasım tarihleri arasında açıktır. Vadiye haiz tek bir işletme olup buradan izinsiz vadide konaklamak yasaktır. Eğer Kelebekler Vadisi manzaralı konaklamak isterseniz, o zaman daha çok seçeneğiniz var. Faralya olarak da bilinen Uzunyurt köyünde her bütçeye yönelik konaklama imkanı mevcuttur.

Kaputaş Kanyonu / Kemer, Kaş, Antalya

Kaputaş plajı kanyon ağzında bulunan, yüksek yamaçlarla çevrili bir plajdır. Yeraltı suları ile birleşen açık denizin dalgalarıyla aklımızı başımızdan alacak turkuaz bir renge sahiptir.

Kalkan ile Kaş’ı birbirine bağlayan anayoldan giderken karşınıza çıkan eşsiz güzellikteki bu kanyon ve plaja kayıtsız kalmak imkansızdır. Yol boyunca birçok turkuaz renkte plaj görseniz de buranın diğerlerinden farklı olduğu şüphesizdir.

Son 10 yıla kadar herhangi bir işletme tarafından sahiplenilmeyen plaj, halk plajı olarak geçmekteydi. Ancak doğal güzelliklerin korunması amaçlı ıslah edilip temizlenen ve bir işletmeye devredilen plaj, bugünlerde pek çok turiste ev sahipliği yapmakta.

Plaja ulaşım kara yolundan 187 basamakla sağlanabilirken, deniz yolu ile de ulaşmak mümkündür. Kanyona girmek ise, heyelan riski yüzünden oldukça tehlikelidir. Plaj çevresinde konaklama imkanı yok. En yakın konaklama bölgeleri Kalkan ve Kaş’ta bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon / Manavgat, Antalya

Köprülü Kanyon, Köprüçay ile Beşkonak arasındaki 14 km uzunluğundaki bir vadidir. Kanyonun çevresi Köprülü Kanyon Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Milli parkın içerisinde antik Selge kenti, Roma devrinden kalma kaleler, su kemerleri, köprüler, tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik izler de bulunuyor.

Burada, vadinin içerisinden geçen Köprüçay nehrinde su sporları yapabilir, tarihi yerleri gezebilir veya sadece manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Köprülü Kanyon içerisinde ve çevresinde çeşitli konaklama imkanları mevcuttur ayrıca çevre bölgelerden buraya günübirlik turlar da düzenlenmektedir.

Tazı Kanyonu / Manavgat, Antalya

Köprülü Kanyon Milli Parkının içinde bulunan Tazı Kanyonu yaklaşık 400 metre yüksekliğindedir. Toprak ve engebeli bir yolu bulunan kanyona 4×4 araçlarla veya yolun başında kiralayabileceğiniz ATV’lerle ulaşım mümkün.

Son dönemlerin popüler noktası haline gelmiş bu kanyon her yıl doğa yürüyüşçüleri ve macera sever turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Taşyaran Kanyonu ve Vadisi / Ulucak, Uşak

Taşyaran Kanyonu, Uşak – İzmir Karayolu üzerindeki Yenişehir mevkiinde bulunmaktadır. Enteresan kayaç şekilleri ve ortasından geçen İmren Deresi, diğer bir ismi Hamam Çayı, ile akıllardan çıkmayacak doğal bir yapıdır. Burası hiç şüphesiz ki Anadolu topraklarının en güzel doğal oluşumlu vadisidir.

Yaklaşık 150 metre yüksekliğindeki vadi, adeta görsel bir şölen. Akarsuyun taşıdığı taşların aşındırmasıyla şekil almış olan vadi kayaçları, fay hatlarının zamanla kırılmasıyla bu şekli almış. Kanyonun etrafı Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş. Burada piknik alanları, seyir terası, gözlem kulesi bulunmaktadır. Tabiat parkının içerisinde konaklamak mümkün olmasa da çevrede çeşitli konaklama imkanları mümkündür.

Yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla bilgi almak isterseniz yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Gezilerimizi güncel olarak takip etmek isterseniz sosyal medya hesaplarımız,

www.instagram.com/gezginaycan

www.instagram.com/gozdeileseyahat

Yazar,

Gözde AYCAN TARIER

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin