Seyahat etmeyi seven herkesin tutkunu olduğu bir ülke vardır diye düşünüyorum. İşte benim içinde 10 senedir ikinci evim olarak nitelendirdiğim Güney Kore böyle bir ülke.

Güney Kore’ye ilk olarak iki ülke arasındaki tarihi olaylardan dolayı daha sonrada Kore Sinemasına (sıkı bir Kim ki duk hayranıyım) olan hayranlığımdan kaynaklı ilk kez 2011 senesinde gitme şansım oldu. Giderken dilide biraz öğrenmeye başlamıştım ve kendi kendime bir gidip bakayım bu nasıl bir ülkeymiş devam edip etmeyeceğime de öyle karar veririm demiştim. Sonra tabi bu maceram Kore’de yaşamaya kadar gitti 🙂 Neyse biz konumuza dönelim…

Güney Kore Son 70 yılda müthiş bir ilerleme ile hızla gelişti. Teknoloji konusunda inanılmaz ilerlediler. İşte tamda bu sebepten giderken yanınızda akıllı bir telefonunuz varsa tek başınıza seyahat etmek çok rahat ve güvenli oluyor. Turistler için hazırlanan seyahat aplikasyonları,  yer altı metro ağında ve üstünde birçok yerde ücretsiz internet kullanımı. Kendinizi güvende hissettiren kamera güvenlik sistemi ağı var. Tabiki bu demek olmuyorki orada da bazı sorunlar olmuyor. Biz Türkler tedbiri elden bırakmamaya devam edelim. 🙂

Şehirler arası ulaşım sistemi hala biraz sorunlu olsada ülke küçük olduğu için şehirlerarası bölgeler için hızlı/normal otobüs yolculuğu , başkentte metro ve şehirlerarası yolculuklarda dünyanın sayılı hızlı trenlerinden biri olan KTX ile sağlanıyor. Korede kullanılan metro sistemi şuan İstanbul’da kullandığımız metro sistemiyle aynı tek fark Kore’de bu sistemdeki hat sayısı bizdekinden çok fazla ve aktarma noktalarıyla Seul şehrinin altında ikinci bir şehir kurulmuş gibi herşey var. Metroda yaşlılara ve hamilelere ayırılan bölümler boşsa bile oturulmuyor bu önemli bir kural çünkü genç biri bu yere oturduğunda hemen ayıplanıyor. Bilet kullanımı ise bizimkine benzer  ‘Seul kart’ satın alıyorsunuz ve içine kontürlü para yüklüyorsunuz.

Kore’de seyahat ederken havaalanından itibaren birçok turist noktası var. Tabelalar başta biraz korkutucu geliyor dil konusunda ingilizce bilen kişi sayısıda seneler içinde artış gösterdi fakat haritayı gösterdiğinizde bile size yol gösterip yardımcı oluyorlar. İnsanların size ara sıra dikkatle bakmasına alışmanız gerek. Özellikle yemek yemek için girdiğim bir çok mekanda bana bakan ya da kore kültürünü seven bir yabancı olduğum için yemeğimi ısmarlayan ve buna benzer hatırlayacağım birçok güzel anım oldu.

Gyeonju /Güney Kore

Saraylar ve Tapınaklar

Güney Koreliler için Kral Sejong çok önemli bir tarihi karakter kendisi Kore dili’nin yaratıcısı ve ilerlemelerindeki en önemli rolü oynayan kişi. Güney Kore’ye ilk seyahatiniz ise mutlaka gitmeniz gereken saray ‘Gyeongbokgung’ olmalı. Her saat başı geleneksel kostümlü kore askerlerinin gösterileri oluyor. Sarayın önünde yer alan Büyük Kral Sejong Heykeli’ni  ve tam altında yer alan müzesinide muhakkak ziyaret edin.

Farklı şehirlere gittiğinizde birçok benzeri Saray ve tapınak göreceksiniz. Geleneksel kıyafet kiralayıp giderseniz girişler ücretsiz oluyor.

Jeonju Şehri’nde Krallar gibi yemek yeme deneyimi

 

Kore Yemek Kültürü

Kore yemeği denince ilk başlarda bir çok kişi bana böcek mi yiyorsun? diye tepki veriyordu. Kore yemeklerine baktığımızda ise sebze, balık, tavuk ve dana eti yemeklerinin ağırlıkla tüketildiği ve sebzelerden oluşan geniş bir meze kültürünün olduğunu göreceksiniz. Hatta bize çok yakın gelecek ocak başı kültürü  var.. Restaurantlarda üzeriniz kirlenmesin diye önlük veriliyor. Gittiğiniz her restaurantta ise ücretsiz olarak Su ve kore mezeleri muhakkak ikram ediliyor. Yemeklerde acı çok kullanılıyor belki birçok kişi için bu sorun olabilir ancak acı seviyorsanız damak tedınıza çok uygun diyebilirim.

Gerçekten kaliteli balık yemekleri yemek isterseniz Kore’nin Güney’İnde yer alan şehirlerde Balık, Yengeç ve kabuklu deniz ürünleri çok lezzetli oluyor.

Yemek olarak tavsiye vermem gerekirse ; Ramen noodle,

Kimbap (Kore sushisi) , Bibimbap, Kimchi (lahanadan turşusu), DagGalbi (Acılı Tavuk Yemeği), DdokBeokki (Acılı Pirinc Keki), Japche(Şeffaf Noodle), JaJangmyeon, Bulgogi gibi bilinen meşhur yemekleri denemenizi tavsiye ederim.

Bonus olarak Kore’de belkide en keyif aldığım şey teması olan kafeleri gezmek. 3. nesil kahve konusunda gerçekten başarılılar ve neredeyse gittiğiniz kafelerin çoğunda içtiğiniz kahveden memnun kalacağınızı söyleyebilirim. Birçok Kafenin  çok şık bir mimarisi varken  kimide Balık tutma kafesi gibi enterasan temalarda olabiliyor.

Namdaemun Market

Seul’de Alışveriş

-Insadong caddesine gittiğinizde birçok ünlü markanın dükkanları, sanat galerileri hatta Kahramanmaraş dondurmacısı ile karşılaşabilirsiniz.

-Myeongdong Caddesi adeta istiklal caddesi gibi sokak yemeği arabalarınden birbirinden lezzetli atıştırmalıkları deneyebilir ve Dünyaca ünlü Kore Kozmetik ürünleri dükkanlarını gezebilirsiniz.

-Namdemun market ilk gördüğüm an aman tanrım Kore’deki Eminönü dedim. Seyyar satıcılar, aktarlar, hediyelik eşya dükkanları ile tamamen alıştığımız bir ortamı bize sunuyor.

-Gangnam Bölgesi Kore’nin ençok bilinen popüler bölgesi (Gangnam Style şarkısı sağolsun) birçok dünya markası ve ünlü kore markalarının dükkanlarını bu bölgede bulabilirsiniz.

Bonus olarak DAISO denen 1 milyoncu dükkanında çok değişik hediyelikler bulabilirsiniz.

Jeonju Şehrin’de bir grup geleneksel kıyafetli genç benimle fotoğraf çekilmek istemişlerdi

 

Kore seyahatinizde gerekli olabilecek bazı kelimeler;

Merhaba: Anyonghaseyo

Özürdilerim: Mianhamnida

Teşekkürederim: Gamsahamnida

Evet: Ne, Ye

Hayır: Aniyo

Yardımcı olabilirmisiniz?: Dova cuşil su issımniga?

Güle Güle: Anyonghi Gaseyo

Memnun oldum: Mannaso Bangabsımnida

Hayır, Korece konuşamam: Anio, hangugorıl mollayo

Benim adım ….’dır: Ce irımın Ece’imnida

Türk’üm: Conın Toki saram-imnida

…. Nerededir? : …..  odie issoyo?

 

Instagram; https://www.instagram.com/photographereceyildirim/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQFLf3JdJj9Qq8lpexjaBUg          

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin