İtalya’nın kuzeydoğusunda konumlanan ve birbirinden kanallarla ayrılarak köprülerle bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu bir şehir olmasıyla ünlenen Venedik’in her mevsim ziyaretçi akınına uğradığını söylesek abartmış olmayız. Rialto köprüsü, San Marco Meydanı, Grand Kanal ve Düka Sarayı gibi gezilecek yerlere ev sahipliği yapan şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venedik Lagününün yanı sıra Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasında uzanıyor. Üstelik her yılın şubat ve mart aylarında maskeli balo havasında gerçekleştirilen Venedik karnavalını da unutmamak gerekiyor. Gezilecek yerler bakımından seyahat tutkunlarına birbirinden farklı seçenekler sunan Venedik’te en uygun şekilde seyahat etmenin 8 yolunu sizler için derledik. Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden başlayalım J

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Takip Edin

Unutulmamalıdır ki yurt dışı seyahatlerinizde ne kadar erken rezervasyon yaptırırsanız, tatiliniz size o kadar ucuza mal olacaktır. Venedik otelleri üzerinden standartlarınıza ve bütçenize en uygun konaklama seçeneğine tıklayıp aylar öncesinden rezervasyonunuzu oluşturmanız mümkün. Pek çok seyahat tutkununun erken otel rezervasyonlarından yararlanarak yaptığı tatillerden bütçe anlamında oldukça memnun kaldığını görebilirsiniz. Özellikle Venedik’in görkemli bölgeleri olan St. Mark Bazilikası ve Rialto Köprüsü üzerinde hizmet veren otellerde beklediğinizden de uygun fiyatlarla konaklama fırsatı elde edebilir, anılarınıza da unutulmaz bir Venedik tatili ekleyebilirsiniz.

Hava Yolu Firmaları ile İrtibatta Kalın

Hava yolu firmaları ile irtibatta kalmak Venedik’te en uygun şekilde seyahat etmenin 8 yolu arasında, bütçe dostu uçak bileti seçeneklerini yakalayabilmek adına önem taşıyor. Uçak bileti Venedik üzerinden tüm hava yollarını inceleyebilir, en uygun Venedik uçak bileti fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

Pazarlık Bazilikalarında Ücretsiz Rehberli Turlara Katılın

Pazarlık bazilikalarında düzenlenen ücretsiz rehberli turlara katılmanın, Venedik’te en uygun şekilde seyahat etmenin 8 yolu arasında yer aldığını vurgulayabiliriz. Piskoposların öncülüğünde organize edilen turlar, mozaiklerde yer alan teolojik mesajları derinlere inerek çözümlemenize imkân sağlıyor. Üstelik bazilikaların içine girdiğinizde M.S. 828 yılında inşa edilen mimarinin, Filistin, Suriye ve Mısır’dan getirilen değerli mermerlerle birlikte 8500 metre kareden daha fazla altın mozaikle kaplandığına şahit olacaksınız.

Kültür Sanat Etkinliklerini Değerlendirin

Venedik’e kadar gelmişken kültür sanat etkinliklerine katılmadan dönmek istemeyeceğinizi düşünüyoruz.  İlk etapta Venedik’te konumlanan müzelerin giriş ücretleri bakımından bütçenizin çok üstünde olacağını düşünebilirsiniz. Ancak Palazzo Franchetti, Gallerie dell’Accademia, Palazzo Grimani ve Ca’d Oro gibi devlete bağlı müzeleri ücretsiz gezebilmek adına seyahatinizi herhangi bir ayın ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde planlayabilirsiniz. Buna ek olarak mayıs ve kasım aylarında Yıllık Sanat ve Mimari Bienali de herkesin bütçesine hitap eden zengin seçenekleriyle sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Özellikle bienal kapsamında yer alan mantarlık saçak etkinlikleri ziyaretçilerden ücret talep etmemesiyle öne çıkıyor.

Büyük Kanal Turlarıyla Venedik’i Keşfedin

Kanallar şehri Venedik’i boydan boya turlamak istiyorsanız, elinizdeki seçeneklerin gondolla sınırlı kalmayacağını bilmelisiniz. Hızlı olmasının yanında ekonomik, düzenli ve mükemmel vaporetti diğer adıyla su otobüslerini kullanarak Venedik’i keşfedebilirsiniz. Venedik seyahati kapsamında her bütçeye uygun fiyatlarla satılan biletleri 1, 2, 3 ya da 7 günlük giriş kartları şeklinde elde edebilmeniz mümkün. Piazzale Roma’dan başlayan hat 1 rotası şehrin en gözde manzarasına sahip olması dolayısıyla tercih ediliyor. Rotasını da Büyük Kanal üstünde kurulu yenilenmiş Rialto ve Academia köprülerine çeviriyor. Seyahatinizi daha anlamlı kılabilmeniz adına gezinizi gece yapmanızı tavsiye edebiliriz. Böylelikle güvertedeki yerinizi alabilir, Venedik’in o saatlerde boşalan karanlıkta kalan sokaklarının, caddelerinin ve tarihi saraylarının yanından geçerken gezinizin en parlak noktasının tadını çıkarabilirsiniz.

San Marco Meydanı’nı Ziyaret Etmeden Dönmeyin

San Marco Meydanına uğramadan Venedik seyahatinizin eksik kalacağınızı düşünenlerdenseniz, bu paragrafı mutlaka okumanızı öneriyoruz. Venedik seyahati sırasında nefes kesen grafitlere ev sahipliği yapan Bizans katedrali San Marco Bazilikasını gördüğünüzde kendinizi şüphesiz Avrupa tarihinin tozlu sayfalarında hissedeceksiniz. Venedik gezi rehberi içerisinde dikkat çeken San Marco Meydanında hazine dairesi, müzesi, mihrap yeri ve değerli taşlarla bezenmiş altar panosu Pala d’Oro dışında hiçbir ücret ödemeden gezebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Fakat turist ziyaretlerinin sabah 06.45 sularında başlayarak kuyrukların da uzayabildiği kadar uzadığını eklemek istiyoruz. Bu yüzden aydınlatılmış görkemi kalabalıklardan uzak ve sakin bir şekilde gözlemleyebilmek adına en ideal yöntemin Pazar ayinine katılmak olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihi Pazarda Meyve ve Sebzelerin Rengârenk Görünümüne Şahit Olun

Turistlerin akın ettiği Rialto Köprüsünün tam yanında konumlanan Mercato di Rialto pazarını ziyaret ederek meyve ve sebzelerin rengârenk cıvıl cıvıl görünümlerine şahit olmanız mümkün. Tarihi 1097 yılına uzanan pazarda balıkların teknelerden çıkarılmasını izleme fırsatına erişebilirsiniz. Sadece sabahın erken saatlerinde burayı rotanıza eklemeniz yeterli. Alan Pazar ve pazartesi günleri kapalıyken, diğer günler saat 13.00 civarlarında dinginleşiyor. Ayrıca bazı satıcıların ücretsiz numune sunduğunu da belirtmeliyiz.

Güneşin ve Kumun Tadını Çıkarın

Venedik seyahatiniz sırasında sahil şeridine uğrayarak Thomas Mann’in Venedik’te Ölüm adlı trajik romanından uyarlanan filmdeki Grand Hotel des Bains’i halen görebilirsiniz. Terk edilmiş bir edayla artık çürümeye yüz tutmuş olan otel adeta durgunlaşan Lido’nun son yıllardaki kayıplarını vurguluyor. Otel ve plaj Grand Viale SM Elisabetta’nın sonunda konumlanıyor. Plajı ziyaret ederek güneşin ve kumun tadını çıkarmak ise tamamen ücretsiz.

İnstagram Hesabı : icerik_editoruu

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin