Türkiye’nin en büyük yarımadası Karaburun körfezi; sakinliği, huzuru, eşşiz doğası ve el değmemiş güzelliği ile görenleri büyülüyor. Masmavi denizi, çam ormanları, ardıç ağaçlarıyla maviyle yeşilin buluştuğu tüm renkleri ile içimizi ısıtan tam bir doğal zenginlik. Yaz sıcaklarından bunalanlar için gözde plajları, sahilleri ve beach club hizmetleriyle herkesin mutlaka gelip görmesi gereken bir yer.

Manal, Ayıbalığı, Boyabağ, Badembükü, Dolungaz, Kuyucak, Mimoza ve sayarak bitiremeyeceğimiz eşsiz koyları herkesin ilgisini üzerine toplamakta. Eğer siz de bir kahve, bir kitap ve deniz kokusu eşliğinde gün batımını izlemek isteyen kişilerden iseniz bu harika koylar kaçmaz. Karaburun’un en batısında bulunan Sarpıncık Deniz Feneri de gün batımının tadını çıkarmak için en güzel, en huzurlu yerlerden biri.

 

Karaburun’a gelmenin en güzel vaktidir nergis vakti.  Her yeri nergis kokan bir yer düşünün deniziyle, havasıyla, insanıyla işte tam öyle bir yer. İzmir’in en sakin yerlerinden biri olan Karaburun nergis üretiminde tekliğini de korumaktadır. Ocak ayında çıkmaya başlayan mis kokulu nergisler birçok kişinin geçim kaynağı olmakla birlikte yapılan festivalleriyle de gerçek bir şölen oluşturmakta. Ayrıca festivalde nergisten yapılan kolonya, esans, sabun, süs eşyası gibi birçok ürün de yer almakla beraber birçok sanatçı da sahne almaktadır. İzmir’ in doğası bozulmamış yerlerinden biri olan Karaburun, nergis kokan sokakları ve Ege Denizi’nin havası ile size bambaşka bir deneyim yaşatacağından emin olabilirsiniz.

Karaburun’a gelmişken uğramanız gereken bir diğer yer ise Karaburun iskelede bulunan dalış merkezi. İster eğitim almak için isterse de yepyeni maceralara yelken açmak için en uygun yerlerden birisi. Çeşit çeşit balıklarla, yosunlarla, bitkilerle tanışmak ve deniz altı yaşamını keşfetmek için buraya gelerek hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Ulaşım konusuna gelince de şehir içinden kalkan otobüsler ve dolmuşlarla ya da kendi aracınız ile çeşme yol ayrımından ayrılarak tatlı bir yolculukla kolaylıkla  buraya ulaşabilirsiniz. Karaburun’un anlata anlata bitiremeyeceğimiz koylarını,doğa harikası güzelliklerini keşfetmeye en kısa sürede başlamalısınız.

 

Instagram: gozde_varol_

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin