Yunan mitolojisinde birbirinden farklı efsaneler duymaktayız. Bunların bazılarına Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde rastlamaktayız. 80 bin nüfusu ile dönemin en büyük kentlerinden biri olan Zeugma’da yapılan evlerin içi mozaiklerden oluşmaktaydı. Bir çoğundan Yunan mitolojisinden esintiler olan bu mozaikler bizlere çok şey anlatmakta. Gelin şimdi müzede bulunan iki tane mozaiğin dikkat çekici hikayelerini beraber okuyalım, şaşıralım.

Bir Aşkın Sembolü Olan Çınar Ağacı… 

Bu hikâye çapkın baş tanrı olan Zeus’un çınar ağacına simge olan aşkıyla alakalı. Bu hikâyenin baş karakteri Europe, Suriyeli genç güzel bir kızdı. Eğlenmeyi ve gezmeyi sevdiği için sabah uyanıp hemen arkadaşlarını çağırırdı. Hayvanları ve doğayı çok seven Europe bir gün arkadaşlarıyla birlikte deniz kenarında bulunan bahçelerden güzel çiçekleri toplayıp buket yapıyorlardı. Bu sırada Zeus, Europe’yi gördü onun güzelliği baş tanrının çok hoşuna gitti. Fakat Zeus, karısı Hera’nın fark etmemesi ve güzel Europe’nin ürkmemesi için genç bir boğa şekline girdi ve bahçe etrafında dolanmaya başladı. Bu sevimli hayvanın görünüşü kızları ürkütmedi. Kızların hepsi bu güzel hayvana yaklaşmak ve onu sevmek istedi.

Güzel Europe yanına yaklaşır yaklaşmaz boğayı sevmeye başladı ve arkadaşlarına seslendi. Buraya gelin boğanın sırtı o kadar büyük ki hepimiz binebiliriz dedi ve boğanın üzerine bindi. Fakat arkadaşlar gelmeden boğa denize doğru koşmaya başladı. Fakat deniz kenarına gelince azgın dalgalar durgunlaştı ve denizin ortası açılarak kumlar ortaya çıktı boğa denizin ortasındaki kumdan koşarak gözden kayboldu. Nihayet ufukta dağlık bir ada göründü boğa Europe’yi bu adada güzel bir çınar ağacının gölgesine indirdi. Zeus, tanrı şeklini alarak kendisini tanıttı. Europe o gece Zeus’un kollarında uyudu ve bütün dünya krallarının ilki ve en iyisi olan Kirid Kralı Kral Minos bu sevgiden doğdu. O gün bu sevgiye gölgesini sunduğu için bu sevginin simgesi olan çınar ağacı o günden beri yapraklarını hiç dökmeden gölgesini sunar.

Aşk Tanrısı Eros’un Aşkı…

Eros annesi Aphrodite gibi dünyaya güzellik ve neşe getirir, insanların gönüllerini aşk ateşi ile yakar, insanların mutluluklarını ya da sonlarını hazırlardı. Sırtında bir çift kanadı vardı. Eros’un elinde her zaman okları olurdu. Bu oklarla insanları kalplerinden vurur onları birbirlerine aşık ederdi. Ve bir gün kendisi de bir güzele aşık oldu. Psykhe, bir kralın üç kızının en güzeli idi. Gerçekten o kadar güzel, o kadar alımlıydı ki görenler onu Aphrodite sanıyorlar ona tapınıyorlardı. Aphrodite bir ölümlü ile karıştırılmaktan hiç hoşlanmamıştı. Bu yüzden bir gün oğlu Eros’u yanına çağırdı ve onu dünyanın en çirkin erkeğine aşık ederek cezalandırmasını istedi. Eros annesinin isteğini yerine getirmek için hemen yola koyuldu. Psykhe’yi bulduğunda, çok gururlu olan ve kimseye aşık olmamakla övünen bu genç kızı, dünyanın en çirkin, en kötü erkeğine aşık etmeye niyetliydi ancak kalbini nişan alarak oku atmak üzereyken Psykhe’nin güzelliği aklını başından aldı. Onu başkasına aşık etmek isterken kendisi aşık olmuştu. Psykhe’yi alıp sihirli bir saraya götürdü. Bu saray uyuyan bir ormanın ortasında kurulmuş, muhteşem fakat ıssız bir saraydı. Kanatlı güzel delikanlı gece karanlık düştükten sonra kendini göstermeden saraya giriyor ve sevdiği ile buluşuyordu. Sihirli sarayda bir insanın isteyebileceği her şey vardı. Fakat Psykhe’nin tek istediği kendisini deliler gibi seven bu delikanlının yüzünü görmekti. Fakat Eros bunu kabul etmiyordu, gece hep karanlıkta geliyor ve güneş doğmadan da gidiyordu, akşamları sarayda ateş ya da mum yakılmasını yasaklamıştı. Psykhe ne kadar yalvarsa da fayda etmedi. “Aşkımızın sırrını kalbinde taşıdığın sürece mutlu olacaksın” dedi Eros “Beni görmeyi aklından bile geçirme, kim olduğumu ya da kimin oğlu olduğumu öğrenme, bilmeden tanımadan beni körü körüne sev. Senden gizlenen şeyleri öğrenmeye çalışarak mutlu olma fırsatını elinden kaçırma.” Ve Psykhe de bunu kabul etmiş. Eros’u görmeden kim olduğunu bilmeden körü körüne sevmişti. Birlikte çok mutluydular ancak Psykhe’nin kız kardeşleri onların bu mutluluğunu kıskandılar…

 

Bir gün kardeşlerini ziyarete geldiklerinde ona sevdiği delikanlının dünyanın en çirkin en iğrenç en vahşi görünüşlü adamı olduğunu söylediler. Eğer güzel bir delikanlı olsaydı, sevdiğinden yüzünü gizlemezdi, seni böyle ıssız bir sarayda tutmazdı dediler. Ve ona gece sevdiği gelmeden önce yanan bir lambanın üzerine vazoyu ters çevirip koymasını söylediler. Böylece Eros uyuduktan sonra vazoyu kaldırıp aydınlıkta onun yüzünü görebilecekti. Psykhe merakına engel olamayarak kardeşlerinin dediklerini yaptı. Yanan lambayı bir vazonun altına gizleyerek sevdiğini beklemeye başladı. Eros her şeyden habersiz saraya dönmüş, kendini sevdiği kadının kollarının arasına bırakmıştı. Kısa sürede uykuya daldı. Psykhe, Eros uyuyunca gürültü yapmadan yavaşça yataktan kalktı ve ters çevirdiği vazoyu alarak lambayı eline aldı, yatağa yaklaştığında gördükleri karşısında hayrete düştü. Çirkin ve iğrenç bir erkek görmeyi beklerken genç ve çok yakışıklı bir erkekle karşılaşmıştı. Eros’un yakışıklılığı dünyada ki başka hiç bir erkekle kıyaslanamadı. Yüzü tarif edilemeyecek kadar güzel bu delikanlıyı görünce Psykhe’nin ona duyduğu aşk daha da arttı. Sevdiğini alnından öpmek için eğildiğinde, elindeki tabağı düz tutamadığından içinde fitil bulunan lambanın kızgın yağından bir damla Eros’un çıplak omuzuna damladı. Eros duyduğu acıyla sıçrayarak uyandı. Sevgilisinin kendisini dinlemeyip yüzünü görmek için ona oyun oynadığını anlayınca hemen kanatlarını açıp uçarak oradan uzaklaştı. Eros’un gitmesiyle Psykhe için yaptığı büyülü sarayda bozuldu. Psykhe üzüntüden ne yapacağını bilmez olmuştu. Hatası yüzünden dünyada her şeyden çok sevdiği kişiyi kaybetmenin acısıyla yollara düştü. Sevdiğini tekrar bulma ümidiyle tüm dünyayı dolaştı, sayısız yerler gezdi am bir türlü Eros’un izine rastlayamadı. Nihayet dolaşmaktan bitkin bir halde Aphrodite’in sarayının kapısını çaldı. Onun kendisine acıyıp oğlunun yerini söyleyebileceğini düşünmüştü, ancak Aphrodite ona yardım etmek bir yana onu bir köle olarak çalıştırmaya başladı. Zavallı Psykhe sevdiğine ulaşabilmek için buna da razı oldu ve tek kelime dahi etmeden kendisine emredilen her şeyi yaptı. Eros için her türlü acıya katlanmaya razı oldu.

Nihayet bir gün Eros’un yanan omzu iyileşti ve kendisine bu kadar yürekten bağlı olan sevgilisinin kaderini değiştirmek için Olympos’a gitti. Zeus’un ayaklarına kapanıp Psykhe’nin kurtarılması ve kendisine eş olarak verilmesi için yalvardı. Zeus onun tüm isteklerini kabul ederek Hermes’e Psykhe’nin Olympos’a getirilmesini emretti. Psykhe, tanrılar katına getirildi ve orada hayatta her şeyden daha çok sevdiği erkekle evlenerek çok mutlu bir hayat sürdü.

Sosyal medya hesabım; @ncrneslihan

Kişisel bloğum; https://neslihandansecmeler.blogspot.com/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin